Jakie są możliwości leczenia łysienia plackowatego? – Zatrzymaj łysienie

Jakie są możliwości leczenia łysienia plackowatego?

Jakie są możliwości leczenia łysienia plackowatego?Jakie są możliwości leczenia łysienia plackowatego?

Nie leczenie jest popularną opcją.

Łysienie plackowate to bardzo nieprzewidywalny stan. W wielu przypadkach łysiny odrastają samodzielnie bez leczenia. W szczególności jeżeli istnieją jeden lub dwa łyse placki. Wtedy lekarze zalecają po prostu baczne ich obserwowanie.

Jeżeli utrata włosów nie jest duża, istnieje szansa, że zaczną one odrastać po kilku miesiącach samodzielnie (zwykle po około 3 miesiącach zaczyna się odrastanie). Zmiana fryzury może ukrywać jeden bądź dwa łyse placki. Jeżeli łysina się rozszerza, decyzja o leczeniu może być ponownie brana pod uwagę. Ale nawet z dużym wypadaniem włosów, nadal istnieje szansa, że włosy będą ponownie rosnąć bez leczenia.

Uwaga: łysienie plackowate nie powoduje ogólnego uszkodzenia zdrowia, więc nie leczenie go, nie ma związku z ogólnym stanem zdrowia. Rozważając jakiekolwiek leczenie, trzeba wziąć pod uwagę ewentualne skutki uboczne. Również zabiegi wspierania ponownego wzrostu włosów, nie wpływają ani nie leczą choroby.

Zastrzyki sterydowe

Iniekcje steroidów do łysiny na głowie stłumią miejscową reakcję immunologiczną, która występuje w łysieniu plackowatym. To może pomóc normalnie funkcjonować włosom, tak by ponownie zaczęły odrastać. Zabieg ten może być rozwiązaniem dla jednego lub kilku łysych placków średniej wielkości. Zastrzyki steroidowe są uważane za najbardziej skuteczne w leczeniu łysienia plackowatego – gdy plamy nie są zbyt duże. Jednak nie działają one w każdym przypadku.

Zabieg ten może zostać wykonany jedynie przez specjalistę od skóry, więc niezbędne będzie skierowanie do szpitala. Kilka zastrzyków (1 cm od siebie) jest podawanych w jednej sesji leczenia, lecz ich ilość może być ograniczona, przez ból. W związku z tym duże obszary łysiny nie są odpowiednie do zastrzyków steroidowych. Trwa to 1-2 miesiące aż włosy zaczną odrastać. Zastrzyki powtarza się co 4-6 tygodni.

Uwaga: nie ma pewności, że każdy włos, który wyrośnie w trakcie leczenia, nie wypadnie po jego zaprzestaniu.Inne zabiegi

Inne zabiegi

Różne inne zabiegi mogą być stosowane lub zalecene. Należą do nich:

  • Substancja roślina zwana psoralen połączeniu ze światłem ultrafioletowym A (PUVA) została wykorzystana w terapi swiatłem lub fototerapii z pewnymi sukcesami. Zabieg ten wymaga kilku sesji terapii światłem w oddziale szpitala ambulatoryjnego.
  • Tatuaże (dermatografia) mogą być wykorzystywane do tworzenia brwi, które wypadły.
  • Doradztwo jest czasami pomocne dla osób, którym trudno poradzić sobie z utratą włosów.
  • Terapie komplementarne. Nie ma wystarczających dowodów, aby powiedzieć, jak skuteczne są zabiegi uzupełniające w leczeniu łysienia plackowatego (na przykład, akupunktura, aromaterapia, etc).

We will be happy to hear your thoughts

Zostaw komentarz